Nicholas Binge Felemelkedés című regénye 2023-ban jelent meg az Agave kiadó gondozásában. Science fiction, de érintkezik a horror és a thriller műfajával is. Cselekménye lendületes, úgy feszegeti a hit és a tudomány határait, hogy felnagyítja az emberi természet alapvonásait. Véleményem szerint is jogosan tartják az utóbbi évek egyik legeredetibb ötleteket felvonultató sci-fi regényének. Nem lehet tudni pontosan, hogy mennyi valóságalapja van a történteknek, de a könyvben az áll, hogy bár a tudós feljegyezte a helyszíneket, egy folyamatban lévő jogi vita miatt a szerkesztő nem jeleníthette meg azokat ebben a kiadásban, csak a dátumokat (bár azok is elvesznek egy idő után).
A regény egy tudós (fizikus) eltűnésével indul, akit a testvére meg akar keresni, mert szó nélkül tűnt el több évre. Az előszóban a testvér által megismerjük az eltűnt fizikus gyermekkorát is. A férfi elmeséli, hogy már akkor is különc gyereknek tartották, mert másképpen gondolkodott, mint az átlag. Emellett megtudjuk azt is, hogy milyen volt az eltűnése előtt. A testvér megemlíti, hogy egy időben sűrűn látogatta a lányát vagy levelet küldött neki, viszont ezek az alkalmak szépen lassan elmaradoztak. Emiatt kezdett bele a keresésbe.
A könyv egy titkos expedícióról számol be, amely egy olyan hegyen zajlik, amely a Csendes-óceán közepén jelent meg minden előzmény nélkül. A történetet levelek formájában olvashatjuk, melyeket a tudós írt az unokahúgának címezve. De valami oknál fogva ezek a levelek sosem jutottak el a címzetthez. A tudós magánál tartotta őket a haláláig. Viszonylag hamar elérkezünk a regényben az expedíció színhelyére, az író pedig annyira részletesen számol be minden eseményről, hogy az olvasó is úgy érezheti, hogy a felfedező csapat tagja. Az expedíció mellett a fizikus életébe is betekintést nyerünk.
A regény témája már a könyv hátulján lévő rövid összefoglalónál megfogott. Örömmel olvastam végig és alig tudtam letenni. Ahogy haladtam előre a regényben, egyre inkább eszembe jutott egy olyan megtörtént, de máig megoldatlan rejtély, amely bár a Szovjetunióban történt, mégis ehhez a regényhez tudom kötni. Ez a híres Gyatlov-rejtély: kilenc túrázó egyetemista vesztette életét rejtélyes körülmények között. Nem tartom kizártnak, hogy az író ihletet merített ebből a regény megírásához. A Gyatlov-rejtély és a regény közötti hasonlóságot abban látom, hogy a regényben lévő expedíció közben is olyan események történnek, amelyeket nem lehet racionálisan megmagyarázni. Például hogyan került oda a hegy? Vagy mi támadta meg a csapatot? A Gyatlov-rejtélynél is az a fő, máig tisztázatlan kérdés, hogy mi ölhette meg olyan brutálisan a fiatalokat. Nem beszélve a helyszínről, amely mindkettőben hasonló.
Emellett érdekes az is, hogy az író mennyire jól tud játszani az idővel. Nagyon jól érzékelteti azt, hogy ahogyan egyre feljebb jut a kutatócsoport a hegyen, a tagjai annál jobban vesztik el az időérzéküket és a józan eszüket. A végére már nem csak ők, de az olvasó se biztos abban, hogy csak pár napja, vagy már pár éve vannak ott. Különösen tetszetős az a fajta megoldás, hogy levelek formájában mesélnek el egy történetet, függetlenül az igazságtartalomtól. Néha magam is mint olvasó úgy éreztem, hogy a tudós mintha nemcsak az unokahúgának mesélné el, azt amit átélt – akit meg is szólít a levelekben –, hanem nekem, olvasónak is. Éppen ezért nemcsak a sci-fi-kedvelők – hanem mindenki – figyelmébe szeretném ajánlani Nicolas Binge Felemelkedés című regényét. Vajon tényleg drasztikusan meg tudnak változni az emberek csak amiatt, hogy hegyet másznak? Ennyire hatna rájuk az egyre ritkább levegő? Esetleg valami más hozza ki ezt a viselkedést belőlük? Az emberi kíváncsiság legyőzhetetlen, és pont erről szól ez a regény.